вестник ТИЧА

 
вестник ТИЧА

 
Рейтинг: 3.00
(183)
vestnik ticha
Глог
Новини
Връзки
За контакти


Видео Календар

Новини / новините от региона

19 Март 10, 13:39
ХРОНИЧНА БОЛЕСТ НА ПРЕСЛАВ Е ЛОШОТО МУ РЪКОВОДСТВО…”
Д-Р СТОЯН ДЖАМБАЗОВ ОТ В. ПРЕСЛАВ
Д-р Стоян Джамбазов е шеф на Областната дирекция на ДФ „Земеделие” – Шумен. Бил е заместник кмет на Шумен от 1991 до 1995 година.
Джамбаз означава търговец на коне и всякакъв добитък. Дядото на д-р Джамбазов е бил крупен земеделски стопанин. Само в с. Маломир е имал повече от 600 дка земя, лозя в Преслав, бил е същевременно униформен данъчен служител. В рода се редуват имената Димо и Стоян, така че – и дядото е бил Стоян Джамбазов. Бащата – Димо завършва Духовната семинария през 1944 год.  и заминава доброволец на фронта, участвал е във Втората световна война, получил ордени за храброст. Като се върнал от фронта, решил да прави в Добрич бизнес с безалкохолни напитки и с килими, но тогава настъпила национализацията…
„В биографията ми пишеше - син на поп и внук на кулак – така го извъртаха комунистите – каза д-р Джамбазов”.- През 1966г. свако ми се върна от Америка, където бе заминал с 42-ма други български свещеници, с официално решение на Светия синод  за укрепване на Българската православна църква. От тях се завърнаха само двама, другите останаха невъзвръщенци. Чак през декември 1989г. ми позволиха да пътувам до държава от капиталистическия свят с тази биография!
Археологията в Преслав ми е слабост от ученик, от 8 клас копая на старините и от тези години са най-добрите ми спомени, свързани с града! Тогава Казимир Константинов, Рашо Рашев, Тотю Тотев работеха там като студенти - стажанти. При откриване на една от гробниците при Златната църква се наложи да спим там, открит бе набор от монети...
В читалището съм бил самодеец при Кирил Боянов. Баща ми -Димо Джамбазов бе от най-дейните самодейци, бил е и ръководител на театралния колектив. Сегашният режисьор на самодейния колектив, режисьорът Румен Райков ми е съученик…
Преславският пазар беше на времето една поляна, а към спортната зала имаше голяма чешма с 6 олука - там пиеха животните. Три черници - стари и големи растяха тогава на пазара. И точно на това място правеха курбаните на празниците на  църквата „Св.Архангел Михаил”. Събираше се целият Преслав. По това време църквата в Боровата гора бе табу – така наредиха комунистите, а днешната „Св. Петър и Павел” беше склад. На пазара ставаха най-големите тържества, там се празнуваше и Трифон Зарезан. Нашата къща беше на мястото на днешния магазин „Пазара”. Тъкмо щеше да я измазва дядо ми ,когато наредиха всички къщи там да се събарят и построиха после тези блоковете…
Хроничната болест на Преслав е лошото му общинско ръководство. Ако не беше Людмила Живкова, и музей нямаше да има в тоя град. Кметовете на другите общини в областта даваха мило и драго за инфраструктурата, а във В. Преслав не беше точно тъй. 1100-та годишнина от обявяването на Преслав за столица организирахме аз и кметът Желез Железов, ангажирани с това бяха Светият синод, Българската православна църква...6 тона бронз осигурих тогава за паметник на цар Симеон, не зная какво стана после и защо не направиха паметник…
Обичам да ходя на риболов към Аула на Хан Омуртаг,  пътят е ужасен! Много табели за туристите -  уж към някакви старини водят, пък няма какво да видиш! Не може да се стигне до крепостта на Омуртаг, пътят на нищо не прилича...
В Преслав няма какво друго да се прави освен – сериозни инвестиции в туризма и в рекламата на туристическите обекти! Не беше умно по времето на НДСВ да боядисат в жълто златната църква, както и нейното надстрояване с бетон… Никак не е професионално по този начин - не казвам, че не трябва да има реставрации! Не са ли виждали тъй наречените специалисти как е на Акропола, на други места? На портата на тази църква, която е към гроба на Йордан Господинов, имаше много изрисувани кръстове, те са на всеки човек, току що покръстил се – много бяха – къде са, сега не ги виждам…
Каквато и оценка да дам сега за Преслав, тя ще е пристрастна! Мене ме изгониха оттам – през 1975 завърших ветеринарна медицина и работех в Шумен. Заедно с мен пътуваха д-р Христо Марчев и доста други преславяни, работещи в Шумен, телевизионни техници ... Изгониха си специалистите, а сега се чудят как да спасяват болницата! По програма САПАРД, ако си спомняте, развивахме селски туризъм, впечатляващо е, че нямахме ни един клиент от В.Преслав! Тогава по тази програма в община В. Преслав се направи единствено пътят Преслав - Кочово, а другите общини направиха по 50 км пътища...
Голямото ми желание бе да уча журналистика или  археология – по тези дисциплини бях най-добър, но по мое време трябваше да кандидатствам с химия и биология, затова записах ветеринарна медицина. После се запалиха и децата ми и те станаха ветеринарни лекари, а и покойната ми съпруга беше такава.
Преди основаването на СДС  в Шумен, с Димитрин Вичев, покойния вече д-р Белев и други създадохме Демократичния съюз “Възраждане”. Точно в началото на демократичните промени, от края на 1989 бях три месеца в Америка, за които успях да опозная нашите политически емигранти – антифашисти и антикомунисит / за мене е едно и също/. В политиката влязох от някогашния БЗНС. Убежденията ми са десни и бих поддържал всяко дясно правителство…

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

3.1007